چگونگی تست کردن یک باطری

چهار گام برای تست یک باطری اتومبیل وجود دارد : بازرسی، برطرف کردن شارژ سطحی، تست وضعیت شارژ (SOC) و تست بار (Load test ). برای تست یک باطری یا عیب یابی سیستم شارژ یا سیستم الکتریکی، به یک ولتمتر دیجیتال با دقت 0.5% یا بالاتر نیاز است. برای یک باطری غیر سیلد به یک هیدرومتر تصحیح کننده دما (temperature compensating) نیز نیاز می باشد.

 

 1. بازرسی
  بازرسی چشمی را جهت بررسی آسیبهای ظاهری از قبیل شل شدن تسمه دینام، کاهش الکترولیت، خوردگی کابلها یا سر باطریها، شل شدن بست های نگهدارنده باطری یا کابل های سر باطریها یا شکستگی جعبه انجام دهید.
 2. برطرف کردن شارژ سطحی
  اگر باطری تازه شارژ شده یا اتوموبیل در حال کار کردن بوده است، شارژ سطحی باطری را به یکی از روشهای زیر برطرف نمایید: – اجازه دهید باطری 2 الی 3 ساعت کار نکند – چراغهای جلوی اتوموبیل را به مدت 5 دقیقه با نور بالا روشن کنید و سپس در حدود 5 دقیقه صبر کنید. – با یک تست کننده بار باطری، یک بار با مقدار نصف جریان CCA باطری به مدت 15 ثانیه اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید.
 3. تست وضعیت شارژ
  برای باطری های غیر سیلد (non sealed)، دانسیته اسید هر خانه باطری را توسط هیدرومتر و ولتاژ ترمینال باطری را توسط ولت متر دیجیتال، در صورتی که موتور خاموش است بررسی کنید. در مورد باطریهای سیلد، اندازه گیری ولتاژ باطری در صورتی که موتور خاموش است توسط ولت متر دقیق دیجیتالی بهترین راه برای تشخیص وضعیت شارژ است.
  برخی باطریها دارای یک هیدرومتر سرخود یا چشمی هستند که فقط وضعیت شارژ را در یک خانه از شش خانه (cell) اندازه گیری می کنند. اگر نشانگر (indicator) باطری بی رنگ یا زرد کمرنگ باشد، سطح الکترولیت باطری پائین بوده و باید قبل از استفاده از آن به اندازه کافی پر شود و در صورتی که باطری از نوع سیلد است، باطری باید تعویض گردد. هیدرومتر سرخود یا همان چشمی (magic eye) دریچه شفاف و قابل مشاهده است که امروزه بر روی اغلب باطریهای سیلد نصب می گردد و توسط آن می توان وضعیت باطری را با توجه به تغییر رنگ مشاهده شده در آن پیش بینی کرد. اگر وضعیت شارژ کمتر از 75% باشد و مقدار دانسیته اسید یا مقدار ولتاژ یا هیدرومتر سرخود وضعیت بدی را نشان بدهد( سیاه رنگ شدن نشانگر) این نتیجه به دست می آید که باطری قبل از استفاده نیاز به شارژ مجدد دارد.
  اگر حداقل یکی از شرایط زیر برای باطری پیش آمد باطری را تعویض کنید. اگر بین کمترین و بیشترین مقدار قرائت شده چگالی ویژه سل های باطری، 0.05 یا بیشتر اختلاف وجود دارد نشان دهنده این مطلب است که یک سل ضعیف یا خراب در باطری موجود می باشد. اگر باطری حداقل به مقدار 75% از مقدار شارژ کامل خود شارژ نمی شود یا اگر هیدرومتر سرخود هنوز وضعیت خوب را نشان نمی دهد( معمولا سبز، که نشاندهنده 65% وضعیت شارژ کامل می باشد). اگر ولت متر دیجیتال 0 ولت را نشان می دهد یک خانه قطع شده (open cell) وجود دارد. اگر ولت متر دیجیتال 10.45 تا 10.65 ولت را نشان می دهد یک خانه اتصال کوتاه شده (shorted cell) وجود دارد. اتصال کوتاه توسط اتصال صفحات به یکدیگر یا ته نشین شدن مواد سازنده یا ایجاد اتصالات درختی بین صفحات (treeing) ایجاد می شود.
 4. تست بار (Load test)
  اگر وضعیت شارژ باطری 75% یا بیشتر از این مقدار است یا وضعیت خوب (good) در هیدرومتر سرخود نشان داده می شود، تست بار باطری را با یکی از روش های زیر انجام دهید:
  چراغ جلو ماشین را در وضعیت نور بالا به مدت 5 دقیقه قرار دهید. جرقه زن (ignition ) را غیر فعال کنید (وایر دلکو را جدا کنید یا وایر شمع را جدا کنید) و موتور را با استارت زدن به مدت 15 ثانیه بچرخانید.
  با یک تست کننده بار باطری، باری به اندازه نصف مقدار CCA ( جریان استارت در هوای سرد) باطری به مدت 15 ثانیه اعمال کنید.
  با یک تست کننده بار باطری، باری به اندازه نصف مقدار OEM ( جریان استارت در هوای سرد اعلام شده توسط سازنده خودرو) به مدت 15 ثانیه اعمال کنید.
  در طول تست بار، ولتاژ یک باطری سالم دارای الکترولیت نباید کمتر از 7/9 ولت در دمای 7/26 درجه سانتیگراد باشد. اگر دمای الکترولیت بیشتر از 7/26 درجه سانتیگراد است، به ازای هر 5.5 درجه بیشتر از 7/26 درجه سانتیگراد تا موقعیکه دما به 37.7 درجه سانتیگراد برسد، 0.1 ولت به ولتاژ اضافه کنید و اگر کمتر از 7/26 درجه سانتیگراد است به ازای هر 5.5 درجه کاهش دما تا زمانی که به 4.4 درجه سانتیگراد برسید، 0.1 ولت از آن مقدار کم کنید. بعد از این که بار تخلیه شد، 5 دقیقه صبر کنید و میزان شارژ باطری باید به 50% وضعیت شارژ کامل خود یا بالاتر باز گردد.
  اگر باطری کمتر از مینیمم ولتاژ تست خود را نشان دهد باطری شارژ خود را باز نگردانده و توانایی روشن کردن موتور را ندارد و باید آن را تعویض کرد.
  اگر باطری این تست را درست جواب دهد باید آن را مجدداً شارژ نمائید تا باطری با ماکزیمم عملکرد، کار کند
ارسال و نصب تمامی محصولات بصورت کاملا رایگان انجام می پذیرد

:: برای دریافت لیست محصولات با آخرین تغییرات به بخش لیست قیمت مراجعه فرمایید::