نحوه شارژ مجدد باطریها

علاوه بر رعایت موارد ایمنی کلی، رعایت این موارد نیز لازم می باشد:

 1. هرگز در صورتی که موتور روشن است اتصال کابل باطری را قطع نکنید، به دلیل اینکه باطری مثل یک فیلتر برای سیستم الکتریکی عمل می کند. الکتریسیته فیلتر نشده (pulsating DC) می تواند خسارات غیر قابل جبرانی را به وسایل الکتریکی گرانقیمت همچون کامپیوتر، رادیو، سیستم شارژ و … وارد نماید.
 2. سطح الکترولیت را بررسی کنید و قبل از شارژ از عدم یخ زدگی آن اطمینان حاصل کنید.
 3. هرگز، در صورتی که الکترولیت بالای صفحات را پوشانده به آن آب اضافه نکنید به دلیل این که امکان دارد در طی فرایند شارژ، الکترولیت گرم شده و منبسط شود و فوران کند. بعد از این که شارژ کامل شد مجدداً سطح الکترولیت را بررسی کنید.
 4. قبل از عمل شارژ درپوشهای باطری را باز کنید، در مناطقی که تهویه مناسب دارند عمل شارژ را انجام دهید و عینک محافظت کننده چشم بزنید. سیگار نکشید، جرقه یا شعله ایجاد نکنید زیرا هنگامی که باطری شارژ می شود گازهای مشتعل شونده ای از آن خارج می شود.
 5. اگر باطری از نوع سیلد است، آن را با جریانی بیش از 25 آمپر شارژ نکنید.
 6. به دستورات تولید کننده شارژر جهت اتصال و جدا کردن کابل ها و عملیات شارژ توجه کرده و آنها را اجرا کنید تا امکان آتش سوزی کاهش یابد. معمولاً باید قبل از اتصال یا جدا کردن کابل ها به باطری دستگاه شارژ را خاموش کرد.
 7. اگر باطری گرم شده یا شدیداً از آن گاز خارج می شود یا الکترولیت از آن فوران می کند، شارژر را موقتاً خاموش کنید یا میزان جریان شارژ را کاهش دهید.
 8. مطمئن باشید که در شارژ اتومبیل با یک شارژر خارجی با ولتاژ بالا خسارتی به سیستم الکتریکی نخواهد رسید. حتی اگر احتمال کمی هم وجود دارد، کابل منفی باطری را قبل از اتصال شارژر به باطری از آن قطع کنید. معمولاً هنگامی که اتومبیل با یک باطری کمکی استارت شد، باطری شروع به شارژ شدن می کند. اما هرگز ممکن نیست بتواند باطری را کاملاً شارژ کند! مدت زمانی که طول می کشد تا یک باطری به طور کامل شارژ شود به مقدار دشارژ آن، مقدار اضافی جریان که به باطری برگردانده می شود، مدت زمانی که موتور کار کرده، RPM و دما بستگی دارد. آلترناتور توسط تولید کننده اتومبیل برای تحمل بیشترین مقدار بار جانبی و نگهداری از باطری در اتومبیل (نه شارژ مجدد یک باطری کاملاً تخلیه شده)، به کار برده شده است.
  مثلاً، اگر 300 آمپر در مدت 10 ثانیه برای روشن کردن یک اتومبیل، که شارژ باطری آن کامل است نیاز باشد، تقریباٌ مدت 5/2 دقیقه برای شارژ سیستم جهت جایگزینی توان با اعمال جریان 25 آمپر یا مدت 6 دقیقه با اعمال جریان 10 آمپر یا مدت 1 ساعت با اعمال جریان یک آمپر لازم است. کاربرد چنین مثالی برای یک باطری دشارژ شده دارای RC ، 120 دقیقه ، تقریباً 86 برابر طولاتی تر از شارژ آن یا 5/3 ساعت در 25 آمپر، 7/8 ساعت در 10 آمپر یا 4/86 ساعت در یک آمپر طول می کشد.
  اگر در اتومبیل چراغ اضافی، آمپلیفایر،دزدگیر، تلفن های سلولی یا دیگر لوازم و توقف و حرکت پشت سر هم وجود داشته باشد، امکان ندارد که دینام بتواند جریانی به اندازه کافی جهت نگهداشتن شارژ کامل باطری تولید کند و بنابراین نیاز به افزایش ظرفیت سیستم شارژ می باشد. باید جمع بار کلیه چراغ ها، فن ها و لوازمی که در اتومبیل به کار می رود کمتر از 75% ماکزیمم جریان خروجی سیستم شارژ باشد، که حداقل 25% برای شارژ باطری موجود باشد. یک روش بهتر برای شارژ باطریها استفاده از یک شارژر جریان ثابت خارجی است که برای فرستادن ماکزیمم 12% مقدار RC باطری تنظیم شده است و وضعیت شارژ را کنترل می کند.
  برای باطری های کاملاً دشارژ شده، جدول زیر به وسیله BCI منتشر شده و مقادیر شارژ پیشنهادی باطری و زمان شارژ آورده شده است:
شارژ سریع شارژ آرام مقدار ظرفیت ذخیره شده RC
2/5 ساعت با 20 آمپر 15 ساعت با 3 آمپر 80 دقيقه يا كمتر
3/75 ساعت با 20 آمپر 21 ساعت با 4 آمپر 80 تا 125 دقيقه
5 ساعت با 20 آمپر 22 ساعت با 5 آمپر 125 تا 170 دقيقه
7/5 ساعت با 20 آمپر 23 ساعت با 6 آمپر 170 تا 250 دقيقه
6 ساعت با 40 آمپر 24 ساعت با 10 آمپر بالاتر از 250 دقيقه

بهترين روش شارژ‍، شارژ‍ آرام است كه توسط يك ولتا‍‍ژ ثابت خارجی (یا شارژري با جريان كم) تامين شود زیرا الكتروليت زمان بيشتري جهت نفوذ به صفحات پيدا مي كند. برای جلوگیری از آسیب دیدن یک باطری کاملاً دشارژ، جریان اعمالی باید کمتر از 1% مقدار CCA در طول اولین 30 دقیقه باشد.
با یک شارژر با جریان کم می توان یک جریان شدید ماکزیمم 30 آمپری، در مدت زمان کوتاه ماکزیمم 30 دقیقه ای به باطریهای غیر سیلد اعمال کرد و سپس آن را به صورت نزولی تنظیم کرد تا اینکه وضعیت شارژ به 100% برسد. يك شارژر اتوماتيك باتري با ولتاژ ثابت، یک منبع تغذیه 15 ولتی تثبیت شده است که در مقدار 14.4 ولت و دمای26.7 درجه سلسيوس تنظیم شده است. اگر دماي محيط 0 درجه سلسيوس بود، ولتاژ شارژ را به مقدار 3/15 ولت برسانيد و اگر يك باتري بدون مراقبت و نگهداري را شارژ مي كنيد مقدار 0.2 ولت به آن اضافه كنيد] و اگر با يك شارژر نامطلوب اقدام به شارژ كنيد اين احتمال وجود دارد كه بيش از اندازه باتري را شارژ كند (over charge) و سبب به جوش رسيدن الكتروليت شود.
از شارژهای سریع با جریان سريع با جریان شدید براي شارژ باتريهای سولفاته یا شدیداً دشارژ شده استفاده نکنید. در اين شرايط يك جريان ثابت در حدود 1 تا 2 آمپر مدت 60 تا 120 ساعت لازم است. الكتروليت هرگز نبايد در هنگام شارژ به جوش بيفتد به دليل اين كه جريان زياد، تنها گرما و گازهاي مشتعل شونده ايجاد مي كند.

ارسال و نصب تمامی محصولات بصورت کاملا رایگان انجام می پذیرد

:: برای دریافت لیست محصولات با آخرین تغییرات به بخش لیست قیمت مراجعه فرمایید::